Pe 16 noiembrie, la Atena, cultura și generozitatea s-au împletit într-un eveniment deosebit.



Uniunea Moldo-Elenă Alexandros Ipsilantis, condusă de Svetlana Lisagor, a organizat o serată muzicală și caritabilă dedicată marelui compozitor Eugen Doga. Fondurile colectate în cadrul evenimentului au fost direcționate către 𝐂𝐞𝐧𝐭𝐫𝐮𝐥 𝐌𝐚𝐭𝐞𝐫𝐧𝐚𝐥 „𝐈̂𝐧 𝐁𝐫𝐚𝐭̦𝐞𝐥𝐞 𝐌𝐚𝐦𝐞𝐢”, locul unde, în cei 14 ani de activitate, au beneficiat de sprijin peste 𝟐𝟐𝟔 𝐝𝐞 𝐜𝐮𝐩𝐥𝐮𝐫𝐢 𝐦𝐚𝐦𝐚̆-𝐜𝐨𝐩𝐢𝐥. Acestă contribuție înseamnă 𝟒𝟑 𝐝𝐞 𝐳𝐢𝐥𝐞 de siguranță pentru un cuplu asistat la Centru.
Prezent la eveniment, Igor Belei, directorul executiv al Diaconiei, a mulțumit comunității pentru solidaritate și a vorbit despre impactul gesturilor de generozitate asupra celor aflați în dificultate.



Din încredințarea Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscopul Chișinăului, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor (Mitropolia Basarabiei) Svetlanei Lisagor i-a fost acordat 𝐎𝐫𝐝𝐢𝐧𝐮𝐥 „𝐒𝐟𝐚̂𝐧𝐭𝐚 𝐂𝐮𝐯𝐢𝐨𝐚𝐬𝐚̆ 𝐏𝐚𝐫𝐚𝐬𝐜𝐡𝐞𝐯𝐚” în semn de apreciere a susținerii activității sociale a Bisercii, desfășurtă prin intermediul Diaconiei.
Mulțumim tuturor celor care au contribuit la această seară specială, transformând-o într-un gest de sprijin pentru mamele aflate în impas.








